Do roku 1869 nebylo v obci mimo dvou žebříků a dvou háků žádného jiného hasebního nářadí. Teprve v roce 1869 byla starostou obce Františkem Černým zakoupena nová stříkačka. Tato stříkačka byla bez kol, tudíž se musela při každém požáru nakládat na vůz. Proto byla roku 1878 pod stříkačku dána nová kola.
Přibližně v této době se nučičtí obyvatelé začali rozhodovat, že založí hasičský sbor. To se povedlo až starostovi Václavovi Kozákovi v roce 1892. Rozeslal po obci oběžník, který vyzýval k přihlášení do hasičského sboru. Tehdy se přihlásilo 52 občanů a 11. června se na obecním úřadě konala ustavující valná hromada. Do prvního výboru byli zvoleni Václav Kozák, Václav Zábranský, Josef Staněk, Jan Čuba, Matěj Plesnivý, Karel Slaboch a Josef Špaček. Tímto byl učiněn základ nového spolku, který funguje v obci dodnes.
První křest ohněm dostal sbor o rok později při třech větších požárech v obci.
Dne 14. srpna 1893 bylo pořádáno první veřejné cvičení v Nučicích. O dva roku později byla zastupitelstvu obce podána žádost o nákup nové stříkačky, která byla v roce 1896 zakoupena a v kapli sv. Prokopa posvěcena. V rámci 10-ti letého trvání sboru v Nučicích byl roku 1902 konán župní sjezd Hasičské župy za účasti sborů Dušníky a Hořelice.
Při vypuknutí 1. světové války v roce 1914 muselo na vojnu odejít 12 členů místního hasičského sboru. Po dobu války tedy činnost ochabla a konaly se pouze hlídky. Po vyhlášení Československé republiky roku 1918 se opět začalo s výcvikem a činnost sboru se pomalu obnovovala. V roce 1922 se rozhodlo, že se ruční stříkačka nechá zmotorizovat. Tehdy za astronomickou částku 15 000,- Kčs. V témže roce oslavoval sbor 30 let svého trvání. Proběhla velká slavnost, které se zúčastnilo 6 sborů. O rok později se poprvé použila nová motorizovaná stříkačka při požáru parního mlýna.
Druhá světová válka ovlivnila negativně život hasičského sboru. Schůze se mohly konat pouze s povolením, začala perzekuce proti členům hasičstva, zejména na vedoucích místech.
První valná hromada po osvobození se konala 1. ledna 1946 za velké účasti členů i občanů. V roce 1948 oslavil sbor 55 let svého trvání. Při slavnosti byla hasičům předána nová motorizovaná stříkačka, zakoupena z vlastních prostředků sboru. V roce 1950 bylo za 60 000 Kčs zakoupeno první nákladní auto, které se později předělalo na kryté.
V roce 1951 vstoupil hasičský sbor do další činnosti pod novým názvem - Místní jednota Československého svazu Požární ochrany. Jednota se během následujících let zúčastnila mnoha soutěží, jak družtsvo mužů, tak i např. žaček a žáků.
Během dalších let se hasiči nezaměřovali pouze na hašení požárů, ale pomáhali při všech veřejných akcí obce - výstavba sportoviště, polytechnické dílny ve škole, budování Lidového domu, atd.